KONKURS RECYTATORSKO - LITERACKI

Drodzy Uczniowie!

Rok 2023 decyzją Sejmu RP został ustanowiony Rokiem Aleksandra Fredry, wtedy też przypada 230 rocznica urodzin pisarza. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały dwa konkursy: literacki i recytatorski.

Aleksander Fredro jest uznawany za twórcę polskiej komedii, Najsłynniejszym utworem pisarza, reprezentującym ten gatunek literacki jest Zemsta. Historia jej powstania wiąże się ze znajdującym się niedaleko Krosna zamkiem w Odrzykoniu, a treść utworu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w VII wieku, w tym zamku.

A. Fredro jest również autorem pamiętników Trzy po trzy, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej. Zasłynął też jako twórca bajek i wierszy dla dzieci, m.in. : Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Osiołkowi w żłoby dano.

KONKURS RECYTATORSKI

Zachęcamy Was do zapoznania się z wierszami Aleksandra Fredry i wzięcia udziału w konkursie recytatorskim. Skierowany jest on do wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły. Ze względu na specyfikę twórczości A. Fredry, której adresatem jest zarówno młody jak i dorosły odbiorca, do konkursu zakwalifikowane będą tylko wiersze napisane dla dzieci. Szczegóły dotyczące uczestnictwa w konkursie znajdują się w regulaminie poniżej.

Regulamin konkursu recytatorskiego (pdf)

KONKURS LITERACKI pt.: NAPISZ LIST DO OSIOŁKA, POŚWIĘCONY TWÓRCZOŚCI ALEKSANDRA FREDRY

Konkurs literacki adresowany jest dla uczniów klas III i IV. Zadaniem chętnych uczestników będzie przeczytanie bajki A. Fredry pt. : Osiołkowi w żłoby dano. Bohaterem wiersza jest osiołek, który miał dwa żłoby. Okazało się to dla niego wielkim problemem, ponieważ do jednego nasypano owies, a do drugiego siano i biedny osiołek nie mógł zdecydować od którego zacząć posiłek. Gdy chwytał siano - żal mu było owsa, gdy zaś chciał spróbować pachnącego sianka, to myślał o chrupiącym owsie. Nie potrafił rozwiązać swojego problemu samodzielnie. Głodował, mając obok dwa żłoby przepysznej paszy. Stan niezdecydowania przedłużał się i mimo obfitości jedzenia osiołek padł z głodu. Morał bajki jest taki, że nie można mieć wszystkiego, a życie to sztuka nieustannych wyborów. Historia osiołka jest metaforą zachowań ludzkich. Zjawisko to nie dotyczy tylko jedzenia, problem z podejmowaniem właściwej decyzji dotyczy wielu dziedzin ludzkiego życia. Zachowanie skromności i umiaru we współczesnym świecie, który oferuje nam obfitość wszelakich dóbr materialnych, jest często bardzo trudną sztuką.

Drodzy uczniowie! Przeczytajcie bajkę Osiołkowi w żłoby dano i zastanówcie się nad problemem w niej zawartym, jaka nauka płynie z historii przedstawionej w wierszu? Po tych przemyśleniach zadaniem uczestników konkursu literackiego, będzie napisanie do osiołka listu i udzielenie mu kilku cennych rad, które mogłyby uchronić go przed smutnymi konsekwencjami niewłaściwego postępowania. Szczegóły dotyczące konkursu literackiego znajdują się w regulaminie poniżej.

Regulamin konkursu literackiego (pdf)

Opracowanie – Magdalena Kozłowska