PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.”

Kornel Makuszyński

Dnia 23 listopada 2021 roku odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Gościem spotkania była pani dyrektor Grażyna Gregorczyk.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, jakie ważne dla ich rozwoju jest czytanie .

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Każdy uczeń otrzymał książeczkę ,pamiątkowy dyplom , zakładkę i słodki upominek.

I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Dla rodziców mamy do przeczytania list!!!

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.”

Powyższe słowa, które pragnę skierować do rodziców, zainspirowały mnie do napisaniu kilku słów do rodziców uczniów klasy pierwszych. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki mają na względzie dobro Waszych dzieci , a naszych podopiecznych.

Szanowni Państwo!

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy , że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

  1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
  4. Książki wychowują.
  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
  9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikiem i rodzeństwem.

Pamiętajmy zawsze o tych zaletach.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

GALERIA

Opracowała
Małgorzata Nowak